7. Túra a vulkánok földjére

a táborból gyalog: borvízforrások – Urak ösvénye – Szöktetőpusztája – Nagy-Csomád – Tóbérce – Szent Anna-tó – Mohospusztája – Fenyősponk – Tusnádpataka – Bornahordó – Járomhegy – Lázárfalva (CsEKE-ház), innen autóbusszal vissza a táborba

18 km

8-9 óra

Közepesen nehéz

750 m

690 m

részletek

7. Túra a vulkánok földjére

Túra részletei

Útvonal: a táborból gyalog: borvízforrások – Urak ösvénye – Szöktetőpusztája – Nagy-Csomád – Tóbérce – Szent Anna-tó – Mohospusztája – Fenyősponk – Tusnádpataka – Bornahordó – Járomhegy – Lázárfalva (CsEKE-ház), innen autóbusszal vissza a táborba

Kategória: gyalogos túra

Indulás: 8:00 óra

Minősítés: Közepesen nehéz

Távolság: 18 km

Teljes szintemelkedés: 750 m

Teljes szintereszkedés: 690 m

Kötelező felszerelés:

Ajánlott felszerelés:

Túradíj: 45 RON

Napok: szerda, csütörtök, péntek

Megjegyzések:

Túravezető elérhetősége: Balázs-Bécsi Rozália – 0740 078 813

Túravezetők

BalazsBecsiRozalia
Balázs-Bécsi Rozália
vt-logo-full
Jakab Lőrincz
vt-logo-full
Wild Emese

Térkép/magassággörbe:

Galéria

Szent Anna-tó

Leírás

7. Túra a vulkánok földjére

Túránkat Jókai Mór idézetével indítjuk: „Vannak nagyszerűbb, pompásabb, elragadóbb látványok Erdély területén, de oly magasztos alig lehet több, mint a Szent Anna-tava.”

A Tusnádfürdői tábortól gyalogosan indulunk a Csomád-hegységbe, mely a Keleti-Kárpátok legfiatalabb vulkánja. Hargita és Kovászna megye határán terül el, ahol mintegy 56 ezer évvel ezelőtt erős vulkáni tevékenység folyt, és amely 33 ezer évvel ezelőtt fejeződött be, maga után hagyva a kettős ikerkrátert, melyek ma a Mohos Természetvédelmi Terület részét képezik, a Mohos-tőzegláppal és a Szent Anna-tavával. A Csomád-hegység a Hargita Olton átnyúló része. Északon a Csíki-medence, keleten a Torjai-hegység, délen a Bodoki-hegység és nyugaton az Olt-völgye határolja.

Egy kilométernyi gyaloglás után elérjük a szépen kiépített Apor- és Mikes-forrásokat, majd nekivágunk a piros keresztjelzésen az Urak-ösvényének, mely hamarosan elkezd meredeken emelkedni, kanyarogni. Szerpentinezünk felfelé, és mire a Kis-Csomád és a Nagy-Csomád között elérjük a Szöktető-pusztát, máris túl vagyunk túránk legnehezebb, legmeredekebb részén. Továbbhaladunk a Nagy-Csomád oldalában, még mindig az ösvényen, lassan ereszkedve le a Tó-bércére, ahol a menedékház is található. Majd egy kényelmes, turistáknak kiépített ösvényen leereszkedünk a Szent Anna-tóhoz (946 m), mely a vad erdők árnyékában meghúzódó, Közép-Kelet-Európa egyetlen épen maradt vulkáni kráterének alján képződött. A tavat körülvevő bérceket cser- és bükkerdő borítja, míg a partján gyönyörű fenyvesek magaslanak, melyek visszatükröződnek a tó vizében. E festői táj méltóságát emeli a legendában szereplő Anna tiszteletére épített Szent Anna-kápolna, melynél minden évben búcsút is tartanak. Ezen tóparton egy hosszabb pihenőt tartunk, ebédelünk, miközben szembenézhetünk magunkkal a víz tükrében és élvezhetjük a tökéletes csendet, melyet csak a madarak csicsergése tör meg.

Nehéz szívvel elbúcsúzunk e festői tájtól, visszaemelkedünk a Tó-bércéig és a Mohos-pusztáján át a Mohos-tőzegláp (1050 m) felé tartunk. A távolban láthatjuk a Nemere csúcsait ékeskedni. A tőzegláp bejáratánál egy szakember vár bennünket, aki bevezet erre a szigorúan védett, rejtelmes területre. Ebből az egykori vulkáni kráterből, mely közel 800 m átmérőjű és 80 ha területű, a tó mára majdnem teljesen eltűnt, csak tőzegláp maradt utána, mely egyedi endemikus növényzetével csalogatja látogatóit. Itt közel egy órán át csodálhatjuk a különleges növényeket, a tőzeglápot tarkító aprócska vízfelületeket.

Innen utunk már lefelé visz tovább, Lázárfalva irányába. Mielőtt beérnénk a faluba, kis kitérőt teszünk, hogy a Borvíz-tető alatt meglátogassuk a nyírfák ölelésében található Nyír-fürdőt, melyet a csend szigetének is neveznek, ahová a helyiek és környékbeliek gyógyulni járnak, az itt található mofetta (száraz gázkiömlés), borvízmedence és két kéntejes lábáztatójának köszönhetően. Innen visszaindulunk, hogy a túránk utolsó pontjánál, a Csíkszéki EKE lázárfalvi házánál, amelyet 2018-ban vásároltunk és azóta is folyamatosan újítgatunk, szépítgetünk a lehetőségeink szerint kalákákat szervezve, lehűsölhessünk, megpihenjünk.

Az 1907-ben épült tornácos háznál minden túratársat nagy vendégszeretettel várunk a jövőben is!

Túravezető: Balázs-Bécsi Rozália

Segédtúravezetők: Wild Emese, Jakab Lőrincz

További túrák