5. Dél-Hargita-gerinctúra
25 km
8-9 óra
Közepesen nehéz
1100 m
500 m
részletek
5. Dél-Hargita-gerinctúra
Túra részletei
Túravezetők




Térkép/magassággörbe:

Leírás
5. Dél-Hargita-gerinctúra
Túránk a kemping előtti térről, 630 méter magasságról indul egy, a Sólyom-kő vulkanikus sziklaszirt irányába vezető, jól kitaposott turistaösvényen. A meredek kapaszkodót az ösvény kanyarulatai szelídítik, míg végül 825 m magasságban elérjük a Sólyom-kő kereszttel jelölt csúcsát, ahonnan nagyszerű kilátás nyílik a fürdővárosra és a környező hegyekre. Kelet felé a Nagy-Csomád hegytömbjének az Olt szorosába meredeken leszaladó lejtői, a Vár-tető, a szurdok, valamint a Csomád-csúcs látszik. Utunk innen nyugati irányba vezet tovább, a Nagy-Piliskéről a Sólyom-kő irányába lefutó meredek hegygerinc élén. Ez a szakasz egy vadcsapás jellegű, de jól követhető meredek ösvényen halad végig a Nagy-Piliske válláig, ahol 1175 m magasságban elérjük a Dél-Hargita főgerincét. Útvonalunk itt északnyugat felé fordul, és az erdei utat követve oldalazzuk a Nagy-Piliske keleti lejtőit, elhaladva közben a Bányász-patak bővízű forrása mellett. Rövid idő múlva megérkezünk az 1200 méteren épített Piliskei-vadászházhoz és a mellette újonnan épített menedékhelyhez.
A kitaposott erdei útról letérve füves ösvényen oldalazzuk tovább a Nagy-Piliskét, elhaladva az Ölves-völgy Szénégetőnek nevezett völgykeble fölött, jobbra tőlünk a Nagy-Ölves, szemben pedig a Kis- és Nagy-Mitács tetőkkel. Így érünk ki nemsokára a hegygerinc első nagy tisztására, a Jáhoros-pusztára. A jól kivehető utat követjük északi irányban, a tisztás végén enyhén balra tartunk, majd néhány száz méter után jobbra térünk az erdőbe, valamivel nehezebben követhető erdei csapáson. Miután áthaladtunk a Mitács-hegy 1282 méteres, főként bükkössel borított magaslatán, az erdőben tovább haladva kijutunk a Mitács-pusztájára.
Túránkat északi irányban folytatjuk a puszta bal oldalán futó füves úton, majd az erdőbe érve a Kapus-hegy nyugati lejtőin oldalazunk tovább a jól követhető erdei úton. Átszeljük a Sárga-, majd a Fekete-pusztát. Elérjük a Kakukk-hegy alá vezető Aszó-völgyét. Az Aszó-patak völgyének délnyugati peremén haladunk tovább, amíg megjelenik előttünk a Kakukk-hegy 1557 méteres orma, és a köves úton felkapaszkodunk a csúcs lefutó lábán található menedékhelyhez. Itt tartózkodunk túránk legmagasabb pontján, 1475 méteren, amennyiben nem teszünk rövid kitérőt a csúcsra.
Északkelet felé folytatjuk utunkat, az elágazásnál balra fordulunk és elkezdjük oldalazni a Barót-pataka forrásvidékét. A Kakukk-hegy orma továbbra is látótávolságban marad tőlünk balra, miközben elhaladunk az északkeletre található Kőhíd-teteje nevű magaslat délnyugati lejtőin és lefelé ereszkedünk a Barót-patakának jobb partján. Az út többnyire jelzett erdei úton vezet tovább az 1537 m magas Ángyélika-hegy nyugati nyúlványain, majd végigoldalaz a Köves-patak fejében levő volt vágtéren, így jutunk ki az Ángyélika-pusztára, majd az északi irányban szomszédos Nagy-Lázra, amelyet a hegység legnagyobb pusztájaként tartunk számon. Továbbra is észak felé haladunk az utat követve, mígnem érintjük a Bakratás-tetőn levő bővízű vályús forrást, ahol az út északkeleti irányba fordul. Félórányi ereszkedés után megérkezünk Csíkszentimrei-Büdösfürdőre, az autóúton balra fordulunk, majd kb. 150 m megtétele után jobbra térünk az ösvényre, amely nyaralók között kanyarogva elvezet a mofettához és a szomszédságában lévő kitűnő vizű borvízforráshoz. Érdemes itt 10-15 percig „gödrözni”, kilazítani az elfáradt végtagokat. Innen rövid sétával elérjük a „Keleti” üzlet teraszát, 1235 m magasságban, majd a túra kiértékelése után autóbusszal térünk vissza a táborba.
Túravezető: Daday Hunor
Segédtúravezetők: Kosza Antal, Péter Levente, Zsigmond Éva