6. Tomotok

autóbusszal Pottyandig (850 m), innen gyalog: Vigaszó feje – Kishavas – Tomotok (1402 m) – Jáhoros sarka – Szegénynép pataka – Fenyővize pataka – Pottyandi Erdei Iskola ház, innen autóbusszal vissza a táborba

18.5 km

8-9 óra gyalog

Közepesen nehéz

780 m

780 m

részletek

6. Tomotok

Túra részletei

Útvonal: autóbusszal Pottyandig (850 m), innen gyalog: Vigaszó feje – Kishavas – Tomotok (1402 m) – Jáhoros sarka – Szegénynép pataka – Fenyővize pataka – Pottyandi Erdei Iskola ház, innen autóbusszal vissza a táborba

Kategória: gyalogos túra

Indulás: 7:30 óra

Minősítés: Közepesen nehéz

Távolság: 18.5 km

Táv busszal: 64 km (oda-vissza)

Teljes szintemelkedés: 780 m

Teljes szintereszkedés: 780 m

Kötelező felszerelés:

Ajánlott felszerelés:

Túradíj: 70 RON

Napok: szerda, csütörtök, péntek

Megjegyzések:

Túravezető elérhetősége: Kedves Ferenc – 0744 795 186

Túravezetők

KedvesFerencz
Kedves Ferencz
KedvesZsuzsanna
Kedves Zsuzsanna

Térkép/magassággörbe:

Galéria

Leírás

6. Tomotok

Közepes túra a Csíki-havasokban, gyönyörű körpanorámákkal, történelmi tereptárgyakkal, és a végén helyi gasztronómiai specialitással. A terep nagyrészt nyitott. Fontos a nap elleni megfelelő védekezés. Hozzunk magunkkal elegendő ivóvizet, mert vízvételre nincs biztonságos lehetőség.

Szereted a természeti-történelmi témájú, többdimenziós túrákat? Amikor jóízű kapaszkodók, vagy virágos hegyhátak utáni pihenőkben megismerkedsz a Csíki-havasokkal, amikor a Középső-Tomot tetejéről bámulod a gyönyörű körpanorámát, vagy akár amikor egy tömegsír keresztje mellett emlékezel a világháború áldozataira? Ha a válaszod igen, gyere velünk a Tomotok túrára.

A Fiság völgyi Csíkszentgyörgy községhez tartozó Pottyand falucska végén kanyarodunk fel a völgy keleti oldalára. A meredek oldalt egykor szántották, erre utalnak az út mentén is megfigyelhető teraszok (muzsdák). A tetőn, a szusszanó alatt, a túravezetők a Fiság völgyi falvakról mesélnek.

A Jegy pataka fejét elhagyva Vigaszóba érünk. A hely neve az egykori, mezőgazdasággal kapcsolatos vigasságokra utal. Itt a Csíki-havasok földrajzi egységeiről, geológiájáról esik szó.

A keleti irányba tartó gerincrész végén kiemelkedő kisebb csúcs neve Kishavas. Utána vizenyősebb kaszálókat találunk, amelyek egész évben mutatnak valami szépet, különlegeset. Nagyon sok a zergeboglár, a völgycsillag, a szúnyoglábú bibircsvirág. Nyár végén feltűnő az ördögharaptafű sokasága, amit így akár túránk virágának is választhatunk. Értékes gyógynövény, felhasználható asztma, légcsőhurut, valamint gyomor- és bélproblémák esetén is. A neve is a gyógyító hatásaival van összefüggésben, a legenda szerint a növény gyökerét a gyógyító képességre féltékeny ördög leharapta. Itt van a túra egyik kedvenc kilátópontja, ahonnan megpillanthatjuk a Csíki-havasok északi részéhez tartozó Naskalatot, sőt a Nagyhagymás szikláit is. Meredeken, erdőben kapaszkodunk fel a Hátulsó-Tomotra (1402 m), majd egy újabb gerincre, amelynek nyugati fele Hágóbérce, keleti nyúlványa pedig a Középső-Tomot (1416 m).

Gyönyörű a körpanoráma, innen a Csíki-havasok viszonylag ismeretlen keleti része is lencsevégre kerül. Az ebédszünet után Hágó-bércén leereszkedünk az Ástút fejébe. Ástút fejétől egy nagy kaptatót megmászva érünk Első/Nagy-Tomot (1452 m) tetejére, ahonnan szépen látszik a Csíki-havasok egyik legmagasabb csúcsa, a Szellő, sőt a messzi Csalhó is.

Az Első-Tomot és a Szellő-tető között letérünk a főgerincről, és megkezdődik túránk történelemhez kapcsolódó része. Az antennától nem messze található egy forrás, aminek neve Őrkút. A Csíki-havasokba tett gyalogos kirándulások alkalmával, mivel a terület a XX. század elejéig határzóna is volt, sokszor találkozni jól láthatóan emberkéz nyomát viselő antropogén-geomorfológiai formákkal (lövészárkok, határjelek stb.) vagy akár érdekes megnevezésekkel. Az Őrkút forrást is határőrök használták több évszázada, innen a neve.

A Piricske-csúcs, Kolos-tető, Szellő-tető sajnos gyakran előforduló helynevek az első és második világháborús hadijelentésekben. A lövészárkok nyomai mellett elevenítjük fel az akkori eseményeket. Úgy gondoljuk, hogy a tematikus útvonalak bejárása során, konkrét „megfogható” tereptárgyakhoz kötve, és a természet lélekgyógyító békéjében talán könnyebben tudatosabbá válik az, amit más nemzetek már megértettek, hogy különböző etnikumok számára eltérő lehet a történelmi eseményekhez, földrajzi tájakhoz kapcsolódó történelmi emlékezet. Ez az etnikum saját kulturális örökségének része, ami nem irányul a másik nemzet ellen.

Ezután a Jáhoros-tető felé vesszük az irányt. A Jáhoros sarkán áll egy katonai tömegsír, ahova 1944 szeptemberében nyolc kivégzett honvéd holttestét temették. Madár Zsolt, egy lelkes helytörténész felkutatta a katonák kilétét, rokonait, s néhány ismerőssel összefogva a régi korhadt keresztet is kicserélték. Itt értjük meg, hogy ennek a túrának egyik célja az emlékezés. A következő generációk tanuljanak a háborús szenvedéstörténetből, ne tekintsék mintának a militarista ideológiákat.

Kissé sarkítva és leegyszerűsítve a háború nem győztes csaták és hősi tettek sora, hanem szenvedés és halál, és nem feltétlenül a dicső múlt (kontextus nélküli emlegetése) alapozza meg az élhető békés jövőt.

Leereszkedünk a Fenyővize-patak völgyébe, s 4 km-es szép séta után megérkezünk a Pottyandi Erdei Iskolaházhoz, ahol Székelyföld gasztronómiájának rejtett gyöngyszeme, a pottyandi sébelis leves gazdag ízei koronázzák meg gyalogtúránkat.

Túravezetők: Kedves Zsuzsanna, Kedves Ferenc

További túrák