8. Csompoly-túra a Közép-Hargitán

autóbusszal Hargitafürdőig, innen gyalog: Csompoly-csúcs – Hargita-csúcs – Bagolykő – Hargitafürdő, innen autóbusszal vissza a táborba

15 km

7 óra

Közepesen nehéz

750 m

750 m

részletek

8. Csompoly-túra a Közép-Hargitán

Túra részletei

Útvonal: autóbusszal Hargitafürdőig, innen gyalog: Csompoly-csúcs – Hargita-csúcs – Bagolykő – Hargitafürdő, innen autóbusszal vissza a táborba

Kategória: gyalogos túra

Indulás: 8:00 óra

Minősítés: Közepesen nehéz

Távolság: 15 km

Táv busszal: 100 km (oda-vissza)

Teljes szintemelkedés: 750 m

Teljes szintereszkedés: 750 m

Kötelező felszerelés:

Ajánlott felszerelés: hosszú nadrág és a túrabakancs

Túradíj: 80 RON

Napok: szerda, csütörtök, péntek

Megjegyzések:

Túravezető elérhetősége: Márton Adél – 0721 314 261

Túravezetők

FenyaJozsef
Fénya József
MartonAdel
Márton Adél
MartonGyula
Márton Gyula
PeterffiAgi
Péterffy Ágnes Katalin

Térkép/magassággörbe:

Galéria

Csompoly

Leírás

8. Csompoly-túra a Közép-Hargitán

’’Ezen havas egészen székely, s én mint olyan valódi székely góbé, nem állhatok ellent a vágynak, hogy annak e bérczes kis hazába mindenüvé ellátó viharos tetejét meg ne másszam…”

Orbán Balázs

Egyeseknek már ismerős, mégis megunhatatlan, másoknak az újdonság varázsát nyújthatja a Hargita. Idén a Madéfalvi-Hargita ikercsúcsára, a Csompolyra hívunk Titeket.

A Hargita a Keleti-Kárpátok vulkáni vonulatának része. Északon a Libán-tető, keleten a Csíki-medence, délkeleten a Torjai-hágó, délen a Hatod-hágó, nyugaton pedig a Görgény-Hargita-fennsík határolja. Hossza a gerincvonalon 70 km, szélessége 20-25 km. Három részre tagolódik: Északi-Hargita, Központi-Hargita és Déli-Hargita.

Túránk célpontjai ezúttal a Központi-Hargitában vannak, ami a Fertő-nyereg és a Tolvajos-tető között terül el. Itt találhatók a hegység legmagasabb csúcsai: Mihály-havas (1685 m), Madarasi-Hargita (1801 m), Rákosi-Hargita (1758 m), Madéfalvi-Hargita (1710  m) és a Csicsói-Hargita (1755 m).

A Csicsói-Hargita déli oldalában helyezkedik el Hargitafürdő, Hargita megye legmagasabban fekvő emberi települése, Erdély egyik legnépszerűbb síközpontja, túránk kiinduló pontja.

A táborból autóbusszal indulunk Csíkszereda irányába, onnan Székelyudvarhely felé vesszük az irányt, majd nemsokára a Tolvajos-tetőn levő Hármas keresztnél fordulunk a Hargitafürdőre vezető útra.

Túránk gyalogos része az Uz Bence menedékháztól indul, amit 1940-1942 között épített az Erdélyi Kárpát Egyesület Csíkszéki Osztálya önkéntesek segítségével. A kék sáv turistajelzést követve haladunk a Központi-Hargita gerincvonalán. Az útvonal első szakasza nagyrészt fenyőerdőn keresztül vezet, ahol a fenyők néhol szél által megtépázva, de mégis rendületlenül állnak, olyanok, amilyenekkel csak itt találkozunk a Hargitán. A frissességet, puhaságot sugalló, vastag, üde zöld mohatakaró a fenyőerdő között fenséges látványt nyújt.

Jókora kövekkel megtűzdelt ösvényen, egy órányi emelkedő után érünk egy tisztásra, ahol hosszabb pihenőt tartunk. A tisztást átszelve újabb erdős szakaszon haladunk lefelé és felfelé, olyan igazi vadonban, amelyről sokan csak álmodnak. Követjük a jelzett ösvényt a Madarasi-Hargita irányába, s egy ponton ritkul az erdő és tőlünk jobbra felfedi magát a Csompoly-csúcs. Még néhány lépés és egy elágazáshoz érünk, ahol elhagyjuk a kék sávval jelzett főgerincet és a csúcs felé vesszük az irányt. Szép ez a szakasz is, összefonódott, párban nőtt fenyőfák után borókás rész következik, s már ott is vagyunk a csúcs tövében.

A sziklás kúpocska tetejéről  körbenézni felemelő érzés. Alattunk a végeláthatatlan, örökzöld erdőségek, a Csíki-medence, valamint az őt övező Csíki-havasok vonulata. Szép kilátást biztosít a környező csúcsokra: a Madarasi-Hargitára, a Madéfalvi-Hargitára, a Kossuth-sziklára, valamint a következő úticélunk, a Csicsói-Hargita (1755m) csúcsára. A rajta látható számos tv-, és telefontorony távolról felismerhetővé teszi bárki számára, a Hargita középső részének e legnagyobb kiterjedésű magaslatát.

A  Csompolyról visszatérve, az elágazás közelében, egy napsütötte tisztáson fogyasztjuk el ebédünket. Utána jelzetlen terepen indulunk tovább, ahol nincs út, nincs ösvény…

Eleinte sötét fenyvesben haladunk, majd egy régi vágtér szélén, áfonyával és borókával vegyes terepen kaptatunk felfelé, ahol jól jön majd a hosszú nadrág! A csúcsplató felé közeledve egyre több sziklaszirtet látunk kimagaslani a törpülő fenyves közül, és kisvártatva felérünk a platóra, aminek az északi részén van a Csicsói-Hargita csúcsa (1755 m). Ez egy egészen lapos formátum, tetején állva nem csak eddigi túránk útvonalát nézhetjük végig, de kedvező időjárási körülmények között remek kilátás nyílik a Madarasi-Hargitára, a Hagymás-hegységre, a Csíki-havasokon át a Nemere-hegységre, de  a Dél-Hargita Kakukk-hegyét is  láthatjuk. Innen egyenes terepen, havasi meggy és fekete áfonya cserjék, azaz csíkiason: kokojzás között haladunk a plató déli irányába.

A rádió-tornyok aljától széttekintve elénk tárul a Csicsói-Hargitától délre elterülő táj: a fenyvesekkel szegélyezett Hargitafürdő, a Kossuth-szikla (1399 m), Somlyó-hegye (1033 m) a Tusnádi-szoros, Vargyas-szoros, valamint a Bagoly-kő (1679 m), túránk utolsó állomása. Innen már jelzett úton, javarészt fenyőerdő között érünk be Hargitafürdőre, bezárva körtúránkat.

A hegyen vízvételi lehetőség nincs, csak túránk legelején.  Hargitafürdőn lehet vásárolni palackos vizet. Ajánlott a hosszú nadrág és a túrabakancs.

Túravezetők: Márton Adél, Márton Gyula

Segédtúravezetők: Péterffy Ágnes Katalin, Fénya József

További túrák