15. Fekete Ponor-tető
20.5 km
9 óra
Nehéz
840 m
830 m
részletek
15. Fekete Ponor-tető
Túra részletei
Túravezetők
Térkép/magassággörbe:
Galéria
Leírás
15. Fekete Ponor-tető
Mai úti célunk a Fekete Ponor-tető 3 vízkelete: a Seredos (ami a Fekete-Körösbe torkollik), a Berettyó és a Kis-Berettyó. Ez utóbbi kettő a Berettyó vizét gazdagítja. A források vize fogyasztható, de MINDENKI SAJÁT FELELŐSSÉGÉRE TESZI ezt!!!
Körösfeketetó nyugati végéből indulunk keleti irányba 150 méternyit a Fekete-völgyi (Valea Negrii) letérőig. Itt a Szarvas-hegy (903 m) impozáns magaslata köszönt a távolból. 2 km-t haladunk Picleu falurész lakott területén. Balra leválik egy erdei út a Száraz-völgyben (Secătura), s rögtön utána egy szerpentinekben gazdag makadámút, ami Körösfeketetó magasabb tanyavilágába (Negreni Culme) vezet. Jobboldalt a lombok mögött egy kisebb halastó húzódik meg.
Útvonalunk a völgyi utat követi annak végéig (3 km), ahol a Fekete-völgy patakán ugrálunk át a keleti partra. Mehetnénk a patak szurdokvölgyében is, de nagy valószínűséggel beáznának túrabakancsaink, ezért most ezt kihagyjuk, és keleti irányba teszünk egy háromszög alakú kitérőt, ami közel 100 m emelkedést jelent. Járt szekérútra érünk. Itt tartunk egy rövid pihenőt, majd visszaereszkedünk a völgybe. Elhagyott, füves úton emelkedünk a Seredos-vízkeletig, ahol negyedórás pihenő alkalmával feltöltjük vizes palackjainkat.
A Seredos vízkelettől az eddigi iránytól balra térünk. Van egy 100 m-es BIZONYTALAN szakasz: a kövek mozognak lábaink alatt. Itt legyünk tekintettel egymásra, tartsunk 5 méteres távolságot egymástól, NE próbálkozzunk előzni, mert a kimozdult kövek veszélyesek lehetnek túratársainkra! A gerincre érve laza sétába kezdhetünk a már évtizedek óta kialakult egyszemélyes gyalogösvényen. Rövidesen kiérünk a Fekete Ponor-tetőre, ahol a csapat igénye szerint rövidebb vagy hosszabb pihenőt tarthatunk.
A Ponor-tető tulajdonképpen egy fennsík, telitűzdelve több tucat töbörrel, amelyeknek zöme száraz, csupán esős időben, meg hóolvadáskor „szippantják magukba” a vizet, hogy az majd a vízkeleteken kerüljön újból napvilágra. Nyílt területen haladunk, egy működő kőbányát, valamint művelt területeket kikerülve jutunk el egy ligetesen keresztül egy aszfaltos útra. Csupán keresztezzük ez utóbbit, s erdőben, saspáfránnyal benőtt tisztásokon ereszkedünk a Berettyó-forrásig. Innen tetszés szerint el lehet sétálni a Berettyó-vízesésig is, alulról megközelítve azt. Természetesen nyáron nem lesz olyan bővizű, mint a tavaszi időszakban. Itt tartjuk az ebédszünetet legalább fél óra erejéig.
A Berettyó-forrástól kimászva, újból keresztezzük az aszfaltos utat, ami a közelben eléri Tuszatelkét. Innen a piros pont jelzésen hűvös erdőbe érünk. Negyedóra teltével utolsó alkalmunk van víztartalékaink feltöltésére a Kis-Berettyó-forrásnál. Fiatalabb, majd közel évszázados erdőben érjük el ismét a Ponor-tetőt.
Rövid pihenő után nyílt területen haladunk kilométereken keresztül. Egy meredekebb ereszkedő után tőlünk jobbra, a gyümölcsfák mögött „Lac tanya” házai rejtőznek. Ha csupán rövid ideig is, de örvendünk a fölénk hajló lombsátornak. Osoiele tanyától aszfaltos úton poroszkálunk Körösfeketetó központjáig, ahol az élelmiszereket forgalmazó egységek hűtött nedűkkel kínálnak. Innen a busz Sztánára röpít.
A leírást készítette: Kiss Jani
Megjegyzés: Szerdán és csütörtökön Török János, Várdai Éva és Schuller Brigitte lesznek a túravezetők, pénteken Kiss János, Balázs László, Vigh Gyöngyi és Turós Árpád.