2. Nagy-Köves (Pietrosu Mare) túra a Radnai-havasokban
17 km
9 óra
Nehéz
1320 m
1600 m
részletek
2. Nagy-Köves (Pietrosu Mare) túra a Radnai-havasokban
Túra részletei
Túravezetők
Térkép/magassággörbe:
Galéria
Leírás
2. Nagy-Köves (Pietrosu Mare) túra a Radnai-havasokban
A Nagy-Köves vagy Nagy-Pietrosz-csúcs (románul Vârful Pietrosul Rodnei) 2303 m tengerszint feletti magasságával a Radnai-havasok és a Keleti-Kárpátok legmagasabb hegycsúcsa. A Radnai-havasok főgerince kelet–nyugat irányban több mint 40 km-en húzódik, ebből északra rövid, meredek, délre hosszú, lankás mellékgerincek ágaznak le. Az egyik északi mellékgerincen található a Nagy-Pietrosz.
A Vándortáborból kb. 2 óra alatt autóbusszal közelítjük meg a hegységet. Gyalogtúránk a borsai Schitul Pietroasa elnevezésű ortodox kolostor parkolójából indul egy jelzetlen köves úton. Kb. 20-30 perc után becsatlakozunk a Borsáról a Nagy-Köves irányába tartó kék sávval jelzett túraútvonalba. Itt még mindig köves úton haladunk fenyőerdők, kaszálók, rétek és egyre szaporodó panziók között, míg el nem érjük a Radnai-havasok Nemzeti Park bejáratát. Itt eltűnnek az építmények, és a terep is intenzívebben emelkedik, először sűrű fenyőerdőben haladunk, majd kb. 2 km és 400 m szintkülönbség után alhavasi törpefenyves-borókás között a meteorológiai állomásig majd a Mosolygó-tóig. A tó partján megpihenünk, eszünk-iszunk, mert az igazi kaptató csak ezután kezdődik. A cserjék itt már elmaradoznak, és az egyre meredekebb hegyoldalon ösvényünk kígyózva kúszik fel a Pietrosz alatti nyeregig. Felérve kifújjuk magunkat, és egy rövid, nem túl megerőltető mászás után el is érjük a csúcsot.
A Nagy-Köves csúcsáról kiváló kilátás nyílik a vidékre. Északon a Máramarosi-havasok csúcsait csodálhatjuk meg, nyugatra a Cibles (Széples) hármas csúcsát, délre és kelet felé a Radnai-havasok csúcsait fogjuk megpillantani: a Nagy- és Kis-Bukulyt, a Puzdrát, a Nagy-Tejest, a Gargalót és ha szerencsénk van, és szép az idő, akkor akár az Ünő-kőt is. A csúcson újabb pihenőt tartunk, majd a hegy nyugati oldalgerincén jelzetlen, köves-sziklás, kitett ösvényen indulunk tovább. Eleinte enyhén ereszkedünk, több helyütt is sziklákba kapaszkodva kell lemásznunk. Később az ösvény meredekebben ereszkedik a Határ-csúcs előtti nyeregig. A csúcsot magát harántolva elkerüljük, és innen kényelmes ösvényen ereszkedünk a Román Akadémia volt kutatóházáig. Ott újabb rövid pihenőt tartunk, majd idős, érintetlen vegyes erdőben ereszkedünk le a Drágos völgyébe. Innen ismét köves úton haladunk a nemzeti park kapujáig, ahonnan pedig már csak pár száz métert kell az aszfaltozott úton haladni a ránk váró autóbuszig.
Túránk a Radnai-havasok Nemzeti Park egyik legszebb és legvadabb vidékén halad át, így a természetben való civilizált viselkedés minimum követelmény minden résztvevőtől. Ha csendesen viselkedünk, és ez még egy kis szerencsével is társul, jó eséllyel láthatunk zergét, mormotát, siket- és nyírfajdot, vagy akár hiúzt is.
Márk-Nagy János – túravezető